AktualnościStała Galeria Rzeźby Plenerowej

1 sierpnia 2010
https://www.droithumain.pl/wp-content/uploads/2010/08/Zbyszek-M-640x427.jpg

Czwartek 29 lipca 2010 r. był bardzo przyjemny dla naszego przyjaciela artysty-rzeźbiarza Zbigniewa Maleszewskiego, który w wieku 86 lat w słoneczne popołudnie zainaugurował w Warszawie swoją „Stałą Galerię Rzeźby Plenerowej”.

Ekspozycja została zrealizowana ze środków Funduszy Promocji Twórczości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż odbył się w obecności licznie zebranych gości i przyjaciół, którzy byli pierwszymi zwiedzającymi.

Zapraszamy Wszystkich chętnych do odwiedzenia Ekspozycji Rzeźby Plenerowej, która mieści się przy ul. Bugaj 15/17 (obok Kamiennych Schodków) na Starym Mieście w Warszawie.

Zbigniew Maleszewski, wybitny polski rzeźbiarz, należał do grona intelektualnych inspiratorów centrum rzeźby w Orońsku, urodził się w 1924 r. w Łyszczycach k. Brześcia na Bugiem (obecnie Białoruś). Dzieciństwo i młodość spędził w Wilnie, gdzie kształcił się w Liceum Budowlanym im. J. Piłsudskiego. Podczas II wojny światowej walczył w 6 Wileńskiej Samodzielnej Brygadzie Partyzanckiej Armii Krajowej, w której ukończył podchorążówkę. Jest obecnie w stopniu kapitana Wojska Polskiego.

Po wojnie studiował w Warszawie na Wydziale Architektury Politechniki i na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych – gdzie był uczniem profesora Franciszka Strynkiewicza, które uwieńczył dyplomami.

Od 1954 r. bierze udział w licznych wystawach tak krajowych jak i zagranicznych, zdobywając nagrody i medale. Jest laureatem konkursów rzeźbiarsko-architektonicznych, m.in. autorem pomnika poświęconego bohaterowi Stanów Zjednoczonych marszałkowi Kazimierzowi Pułaskiemu w Denver (Colorado).

Realizacje rzeźbiarskie Maleszewskiego inspirowane są odwieczną zagadką bytu, w ich tytułach znajdujemy odwołania do kosmologii, matematyki, fizyki i filozofii.

Odbył liczne podróże artystyczne po Europie, Afryce, Azji i Ameryce, które były inspiracjami jego twórczości. W 1976 r. zrealizował marzenie swego życia – trwającą ponad rok podróż dookoła świata wraz z żoną Alicją.

Jego rzeźby znajdują się w muzeach krajowych oraz prywatnych kolekcjach na całym świecie. Artysta pracuje wyłącznie w szlachetnych materiałach rzeźbiarskich, jak marmur, granit, sjenit, bazalt itp.

 

 

 

 

 

 

 

Zbyszek Maleszewski z Alicją Dworak