AktualnościZapalenie Świateł trzech nowych Lóż Federacji Polskiej „LE DROIT HUMAIN”

29 października 2021
https://www.droithumain.pl/wp-content/uploads/2016/09/logoMMZW.png
W miniony weekend 23 i 24 października 2021 r. (Ery Pospolitej), wiele się działo w naszej Federacji. Przeprowadzono bowiem długo wyczekiwane ceremonie Zapalenia Świateł trzech nowych Warsztatów Niebieskich. Okres pandemii, lockdownu i obostrzeń sanitarnych nieco odroczył w czasie nasze plany, ale nie zahamował owocnych prac Braci i Sióstr.
 
Dlatego dopiero teraz możliwym stało się zapalenie Sakralnego Płomienia Szanownych Lóż „JANUSZ KORCZAK” na Wschodzie Łodzi oraz „POD TRZEMA BASZTAMI” na Wschodzie Poznania w sobotę 23.10.2021 r. (EP), a dzień później Szanownej Loży „WANDA DYNOWSKA” na Wschodzie Wrocławia.
 
W uroczystościach, poza licznym gronem Braci i Sióstr ze wszystkich Lóż Niebieskich i Warsztatów Wyższych Stopni Federacji Polskiej „Le Droit Humain”, mieliśmy honor i przyjemność gościć Reprezentantów Rady Najwyższej, którzy znaleźli się w gronie Wielkich Inspektorów Generalnych – Instalatorów nowych Kolegiów Oficerskich.
Wszystkim trzem ceremoniom przewodniczył Reprezentant Rady Najwyższej przy Federacji Polskiej, Wielce Potężny Wielki Komandor, Wielce Dostojny Brat Jacek Gargas. Nowi Czcigodni Mistrzowie odebrali z jego rąk Chartie Konstytutywne, po czym usłyszeli zasłużone i serdeczne słowa gratulacji i wsparcia na nowej drodze.
 
Był to zatem czas radości i święta wolnomularstwa polskiego i Zakonu „Le Droit Humain”. Udało się powołać do życia warsztaty w ośrodkach, w których wolnomularstwo mieszane zaprzestało działalności po ukazaniu się dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 1938 r. oraz w miejscach, gdzie nigdy wcześniej loże „Le Droit Humain” regularnie nie pracowały. Nowe loże powstały również po to, by być częścią ciągłości i komplementarności, a przede wszystkim są ważnym elementem rozwoju Federacji Polskiej.
 
Rosnąca aktualnie liczba osób różnych płci, poszukujących innej wizji społeczeństwa, nowego rozumienia relacji międzyludzkich, pragnących odnaleźć siebie w wymiarze duchowym, jest znacząca i zachęcająca. Utworzenie lóż jest wyrazem otwarcia na ich aspiracje oraz woli rozbudowy braterskiego łańcucha o ogniwa, zainteresowane naszym podejściem, naszymi ideami i wartościami, naszymi metodami pracy i poszukiwania doskonałości.
 
Tworzenie nowej Loży to przyjemność, radość, ale przede wszystkim praca, dużo pracy. Jest też ukoronowaniem kilku lat już wykonanej pracy w Trójkątach i jednocześnie ogromnym obowiązkiem, aby zapalone światła promieniały na zewnątrz.