AktualnościMasoneria. Pro publico bono

12 września 2014
https://www.droithumain.pl/wp-content/uploads/2014/09/pro-publico-bono-640x366.jpg

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 11.09.2014 do 11.01.2015 r. możemy oglądać wystawę poświęconą masonerii, jednemu z ważniejszych, a nieczęsto przywoływanych składników kultury polskiej i powszechnej, począwszy od XVIII wieku do dnia dzisiejszego. Niezwykła ekspozycja pokazuje kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – ilustruje nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, lecz także reprezentowane przez nią uniwersalne wartości: równość, wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych.

To już piąta wystawa na temat wolnomularstwa w Polsce, ale nigdy nie była to tak poważna ekspozycja.

Na wystawie widz traktowany jest najpierw jako poszukujący, następnie jako tzw. postulant, wreszcie wtajemniczony. Kolejne sale ekspozycji symbolizują kolejne stopnie wtajemniczenia i przynależności do loży. Odrębne sale poświęcone zostały nowożytnej architekturze i założeniom ogrodowym, sygnalizującym istotne dla masonerii ideały piękna i harmonii. Wśród prezentowanych obiektów znalazły się m.in. przedmioty, związane z ruchem wolnomularskim, jak fartuchy, młotki, odznaki i dystynkcje urzędników lożowych poprzez dokumenty, druki książkowe i graficzne oraz dzieła sztuki, ukazujące aktywność wolnomularzy. Wśród wizerunków znalazły się m.in. portrety Stanisława Augusta Poniatowskiego i „Portret Ludwika Osińskiego w stroju wolnomularskim”. Eksponowane są także płótna „Zebranie towarzyskie w parku pod posągiem Diany” oraz „Uchwalenie konstytucji 3 maja 1791”.

W ramach wystawy zaplanowano także wydarzenia towarzyszące – wykłady, spotkania z historykami, warsztaty familijne, spacery oraz grę miejską.